Беларуски авиопревозвачи ще получат забрана да прелитат над територията на страни членки на ЕС или да имат достъп до летищата им от петък, съобщи блокът, в момент когато намиращата се в изгнание лидерка на опозицията Светлана Тихановска призова за нови съвместни западни санкции, предава Ройтерс.
Решението на ЕС е част от планирани наказателни мерки срещу Беларус в отговор на отклоняването на полет на Ryanair и принудителното му кацане на 23 май в Минск. На борда му пътуваше опозиционен журналист, който след това беше арестуван.
Ходът трябва да влезе в сила в полунощ централноевропейско време и ще изисква от страните членки на ЕС „да отказват разрешение за кацане, излитане или прелитане над техните територии на всякакви самолети, оперирани от беларуски авиопревозвачи“, съобщиха правителствата на страните членки на ЕС в комюнике.
Забраната обхваща и превозвачи, които продават места в самолети, оперирани от друга авиокомпании в рамките на codeshare споразумение.
В сряда Европейската агенция за авиационна безопасност публикува директива за безопасност, в която се казва, че всички самолети в ЕС също трябва да избягват беларуското въздушно пространство освен при извънредни обстоятелства.
Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА) критикува решението, което удължава и оскъпява полетите към Азия.
Беларуският национален авиопревозвач Белавия лети до около 20 летища в Европа, включително в Германия, Франция, Италия и Австрия.
Прилагането на забраната за беларуски авиокомпании ще е задача на правителствата на страните членки на ЕС, много от които са също членки на НАТО.
В изявление в Полша лидерката на опозицията Светлана Тихановска, която напусна Беларус и се установи в Литва след спорните президентски избори през август 2020 г., заяви пред Ройтерс, че Г-7 трябва да работи заедно за налагането на нови санкции.
„Натискът е по-голям, когато тези страни действат заедно и отправяме призив към Великобритания, САЩ, ЕС и Украйна“, заяви Техановска.
Тя допълни, че опозицията е станала по-обезпокоена за сигурността след инцидента с Ryanair и че представителите ѝ ще опитат да осигурят по-голямо обучение за безопасност на хората в изгнание.
„Мисля, че започнахме да обръщаме по-голямо внимание на сигурността, но отново стратегията на режима е да заплашва хората, да ги кара да се чувстват некомфортно“, заяви Тихановска.